W przypadku spraw spadkowych bardzo ważną rolę gra dobre zrozumienie pojęć wydziedziczenia i pominięcia w testamencie. Warto pamiętać, że choć w jednym i drugim wypadku na pierwszy rzut oka spadkobierca nie otrzymuje nic, to w rozumieniu prawa już tak nie jest.

Wydziedziczenie

Pominięcie w testamencie to nie to samo Jeśli w testamencie znajduje się zapis mówiący o wydziedziczeniu spadkobiercy oznacza to, że nie należy mu się dosłownie nic. Prawidłowo zamieszczony w testamencie zapis o wydziedziczeniu pozbawia spadkobiercę nie tylko prawa do dziedziczenia jakiegokolwiek majątku, ale również prawa do ubiegania się o zachowek. W przypadku wydziedziczenia to osoba wydziedziczona musi udowodnić, że powód wydziedziczenia nie ma w stosunku do niej zastosowania. O tym czy zapis wydziedziczający zostanie uznany za skuteczny czy też zniesiony decyduje sąd podczas rozprawy.

Pominięcie w testamencie

Zupełnie inaczej wygląda sprawa, gdy członek najbliższej rodziny zostanie pominięty w testamencie, bowiem w takim wypadku ma on prawo do starania się o zachowek. Jeśli spadkodawca przepisze cały swój majątek na jednego członka rodziny albo np. na instytucję charytatywną, wówczas członkowie najbliższej rodziny, czyli współmałżonek, dzieci, a w uzasadnionych przypadkach również rodzice zmarłego, mają prawo do wniesienia sprawy o zachowek. Istotną różnicą między wydziedziczeniem a pominięciem w testamencie jest fakt, że pominięty członek rodziny nie musi udowadniać tego, że należy mu się część majątku spadkodawcy. Wprawdzie musi zadbać o to, by złożyć wniosek do sądu w odpowiednim czasie oraz by spełniał on wszystkie warunki formalne, niemniej jednak może być niemal pewny, że rekompensata finansowa w formie zachowku zostanie mu przyznana.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *