Wbrew powszechnemu mniemaniu wydziedziczyć członków najbliższej rodziny wcale nie jest łatwo, ponieważ mają oni ustawowe prawo do zachowku. Aby członkowie rodziny nie otrzymali spadku muszą spełniać określone wprawie spadkowym warunki.

Można wydziedziczyć kogoś kto nie dopełniał obowiązków rodzinnychAby spadkobierca nie otrzymał należnego mu ustawowo spadku, ani zachowku, spadkodawca musi zawrzeć zapis o wydziedziczeniu w swoim testamencie. Jest to pierwszy i podstawowy warunek wydziedziczenia. Jednakże, jak już wspomniano, nie jest to warunek jedyny. Brak zapisów w testamencie, a nawet wyraźny zakaz dziedziczenia nie będzie miał mocy sprawczej, jeśli nie zostaną spełnione inne warunki.

Według polskiego prawa wydziedziczona może być osoba, która:

  • wbrew woli spadkodawcy uporczywie postępuje w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego – czyli mimo upomnień spadkodawcy np. żyje z działalności przestępczej, nałogowo pije lub narkotyzuje się;
  • dopuściła się względem spadkodawcy lub osób mu najbliższych rażącej obrazy czci bądź umyślnego przestępstwa przeciw życiu lub zdrowiu – np. publicznie ubliżała spadkodawcy lub jego najbliższym, pobiła kogoś z tej grupy;
  • uporczywie nie dopełniała obowiązków rodzinnych wobec spadkodawcy – np. nie pomagała w czasie choroby, nie utrzymywała kontaktów rodzinnych itp.

Osoba, która została skutecznie wydziedziczona jest traktowana tak, jakby nie dożyła otwarcia spadku. Tym samym nie uczestniczy ona w podziale majątku. Nie ma też prawa do ubiegania się o zachowek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *