Testament jest bardzo ważnym dokumentem. To właśnie w nim spadkodawca rozporządza całym swoim majątkiem. W dokumencie tym znajdują się zapisy kto i ile ma odziedziczyć oraz kto, na żądanie testatora ma zostać wydziedziczony.

Co znajduje się w testamencie?

Testament to dokument, w którym zapisana jest ostatnia wola testatora. W praktyce są tam najczęściej informacje mówiące o podziale majątku spadkodawcy po jego śmierci. Ponadto w testamencie mogą pojawić się również zapisy mówiące o wydziedziczeniu wybranych osób. Wszystkie te informacje są niezwykle istotne dla przyszłych spadkobierców, szczególnie, jeśli testator posiada duży majątek. Jak wynika z praktyki często wymienione w testamencie osoby nie są zadowolone z podziału majątku, jaki został tam zapisany i zdarza się, że testament nie dociera do swojego miejsca przeznaczenia.

Jak zabezpieczyć testament?

Testament można wpisać do Notarailnego Rejestru TestamentówTestament to dokument, który można napisać odręcznie i schować na dnie szuflady lub powierzyć zaufanej osobie, która w razie śmierci testatora odda go w odpowiednie ręce. Niemniej jednak obecnie takie działania są niezwykle rzadkie, a testamenty najczęściej spisuje się i deponuje u notariusza. W ostatnim czasie pojawiła się możliwość dodatkowej ochrony informacji o istnieniu testamentu jakim jest wpis do Notarialnego Rejestru Testamentów (NORT). Wpis do rejestru jest darmowy i dobrowolny. Jeśli testament jest spisywany lub potwierdzany u notariusza, wówczas urzędnik może zaproponować dodanie informacji o jego istnieniu do rejestru. Nie trzeba się obawiać, że ktoś będzie mógł poznać treść dokumentu, ponieważ w rejestrze znajdują się jedynie dane informujące, że testament został spisany i w jakiej kancelarii notarialnej jest zdeponowany.

Po co zabezpieczać testament?

Zdeponowanie testamentu w kancelarii notarialnej oraz wpisanie jej do Notarialnego Rejestru Testamentów to posunięcia mające na celu zabezpieczenie ostatniej woli spadkodawcy. Pozwalają one również zabezpieczyć testament przed ewentualnym działaniem osób trzecich, które mogłyby skorzystać na braku tego dokumentu. Jeśli zależy nam na tym, aby po śmierci nasz majątek trafił w ręce wyznaczonych osób bądź nie trafił do osób wydziedziczonych, najlepszym sposobem jest spisanie i zabezpieczenie testamentu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *