Związek między zachowkiem a darowizną może być bardzo różny, dlatego przed złożeniem pozwu o zachowek należy dokładnie zapoznać się z dokumentacją otrzymanych darowizn oraz tych, które zostały udzielane innym spadkobiercom i skonsultować to z prawnikiem.

Darowizna wliczana do masy spadkowej

Do masy spadkowej dolicza się darowizny np. mieszkania.Darowizny dokonane przez spadkodawcę w okresie krótszym aniżeli 10 lat przed otwarciem testamentu wliczane są do masy spadkowej. Tym samym jeśli otrzymamy mieszkanie w darowiźnie od ojca pięć lat przed otwarciem jego testamentu, nasze rodzeństwo ma prawo starać się o uzyskanie zachowku od majątku, w poczet którego wliczone jest również mieszkanie.

Darowizna dokonana przed narodzinami powoda

Powyższa zasada nie ma jednak zastosowania jeśli darowizna została dokonana w momencie, gdy powoda nie było jeszcze na świecie. Zgodnie z polskim prawem darowizna, która została dokonana na rok przed przyjściem na świat osoby starającej się o zachowek nie jest wliczana do masy spadkowej.

Darowizna a obliczenie zachowku

Podczas obliczania masy spadkowej niezbędnej do ustalenia kwoty należnego zachowku bierze się pod uwagę nie tylko darowizny dokonane na poczet spadkobiercy testamentowego, ale również te, które otrzymali spadkobiercy ustawowi ubiegający się o zachowek. Spadkobiercy ustawowi muszą się liczyć z tym, że wszelkie darowizny, które otrzymali od spadkodawcy, a także rekompensaty w zamian za darowizny poczynione na rzecz spadkobiercy testamentowego są odliczane od wielkości należnego im zachowku. Może się zatem okazać, że darowizny i rekompensaty w pełni pokryją wysokość wnioskowanej kwoty zachowku bądź też wyraźnie ją ograniczą. Tym samym tak ważne jest, aby przed złożeniem pozwu w sądzie dokładnie przyjrzeć się darowiznom oraz rekompensatom z okresu ostatniego dziesięciolecia, bo może się okazać, że składanie pozwu jest zupełnie bezzasadne.

Komentarz do “Zachowek a darowizna

  • Czerwiec 15, 2018 z 7:07 am
    Permalink

    Witam. Jeśli zmarły zapisał testamentem lub darowizną majątek to czy innym zainteresowanym członkom rodziny należy się zachowek?

    Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *