W potocznej mowie często można usłyszeć groźbę „Ja cię wydziedziczę!”. Nawet jeśli grożący rzeczywiście ma taki zamiar, warto wiedzieć, że wcale nie tak łatwo wprowadzić go w życie. Tym samym zanim po raz kolejny wypowiemy te ostre słowa, warto dowiedzieć się czym jest wydziedziczenie i na czym polega.

Wydziedziczenie – potocznie

Większości z nas „wydziedziczenie” kojarzy się z pominięciem wybranej osoby w testamencie lub umieszczeniem w dokumencie zapisu o wydziedziczeniu. W potocznym rozumieniu przepisanie majątku tylko na jedną osobę, automatycznie powoduje wydziedziczenie wszystkich innych, co nie do końca jest prawdą. Podobnie zresztą, jak w przypadku zapisu w testamencie o wydziedziczeniu konkretnej osoby, nie zawsze działa on tak, jak planuje sobie testator.

Pominięcie w testamencie

Wydziedziczenie musi nastąpić z ważnych powodów.Ponieważ wyrażenie „wydziedziczenie” w potocznym mniemaniu znacznie różni się od swojego prawnego odpowiednika, warto dokładniej zorientować się w temacie. Pierwszym skojarzeniem z hasłem „wydziedziczenie” jest pominięcie w testamencie. Jeśli spadkodawca spisując testament przekazuje swój majątek jednej wybranej osobie z grona rodziny, spoza niej lub oddaje majątek w ręce wybranej instytucji, wówczas pozostali spadkodawcy ustawowi mogą czuć się wydziedziczonymi, gdyż nie otrzymują należnej im części majątku. W rzeczywistości „wydziedziczenie” i „pominięcie w testamencie” to dwie różne instytucje prawne. W przypadku pominięcia – najbliższa rodzina spadkodawcy, czyli współmałżonek, dzieci, wnuki, a niekiedy również rodzice – mają prawo do części majątku tzw. zachowku. Tym samym nawet jeśli ich nazwisko nie zostanie umieszczone w testamencie i tak prawo spadkowe zapewnia im pewną kwotę pieniędzy.

Wydziedziczenie

Aby skutecznie wydziedziczyć wybranego członka rodziny spadkodawca musi się trochę postarać. W pierwszej kolejności informacja o wydziedziczeniu powinna znaleźć się w testamencie. Po wtóre musi być podana przyczyna, która również musi znaleźć się w dokumencie. Trzeba również pamiętać, że powód wydziedziczenia nie może być błahy i musi mieścić się w granicach określonym prawem spadkowym. Jeśli nie spełnia wymaganych prawem warunków wydziedziczenie może nie mieć skutków prawnych, a tym samym wskazana osoba nie traci prawa do majątku spadkodawcy lub zachowku.

Komentarze 4 thoughts on “Wydziedziczenie

 • Luty 28, 2017 z 5:26 pm
  Permalink

  Dziękuję. Tego mi było trzeba.

  Powtórz
  • Marzec 5, 2017 z 11:51 am
   Permalink

   Ciesze się, że mogłem pomóc.

   Powtórz
 • Lipiec 31, 2017 z 5:51 pm
  Permalink

  Teoria swoje a praktyka swoje. Jestem wydziedziczony przez matke. W testamencie napisala ze odwiedzalem sporadycznie. Moi swiadkowie nawet nie byli wzywani, pani notariusz powiedziala w sadzie ze matka byla poczytalna i to wystarczylo. Calosc dostala siostra ktora latami nie odwiedzala maki. Przyjechala dwa miesiace przed smircia i matka zaraz zmienila testament ,wydziedziczyla mnie i brata. I co mam zrobic.?

  Powtórz
 • Listopad 6, 2017 z 7:50 pm
  Permalink

  Witam,
  Moj dziadek kilkanascie lat temu podzielil swoj majatek (tzn. Ziemie i dom) miedzy dwojke swoich dzieci pozostala trojka nie otrzymala nic. Czy w zwiazku z tym pozostalemu rodzenstwu nalezy sie zachowek? Nadmieniam ze dziadek zmarl 3 lata temu

  Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *