Osoba starająca się o uzyskanie zachowku ma w interesie udowodnienie, że należy jej się jak największa suma. Zupełnie inaczej wygląda sprawa z punktu widzenia osoby, która jest spadkobiercą lub otrzymała zapis windykacyjny. W tym wypadku najczęstszym celem jest obniżenie wysokości zachowku do minimum. Jeśli otrzymamy spadek zapisem w testamencie warto znać możliwości zmniejszenia bądź nie wypłacania zachowku.

Przedawnienie

Pierwszą możliwością nie wypłacenia zachowku jest wygaśniecie prawa do niego. W prawie polskim istnieje zapis mówiący o tym, że o zachowek można się starać w ciągu 5 lat od daty otwarcia i ogłoszenia testamentu. Jeśli osoba starająca się o zachowek wysunie swoje żądania po tym terminie stają się one bezpodstawne.

Wydziedziczenie

Wydziedziczenie musi nastąpić w testamencie i być uzasadnione.Wydziedziczenie to najprościej mówiąc odebranie wskazanej osobie prawa do zachowku. Ważną rzeczą jest, że informacja o wydziedziczeniu poszczególnych członków rodziny musi znaleźć się w testamencie. Ponadto, aby miało ono skutki prawne, w testamencie musi pojawić się także jego uzasadnienie. W Kodeksie Prawa Cywilnego znajdują się dokładne wytyczne określające w jakich wypadkach osoba z najbliższej rodziny może zostać wydziedziczona. Warto pamiętać, że osoba wydziedziczona może starać się o obalenie testamentu, jeśli ma dowody na to, że została pozbawiona prawa do dziedziczenia bezpodstawnie.

Niegodność dziedziczenia

Trzecią sytuacją, kiedy może dojść do nie zapłacenia zachowku jest udowodnienie osobie starającej się o niego, iż jest niegodną dziedziczenia. O stwierdzenie niegodności dziedziczenia wystąpić może każdy. Najczęściej z takim wnioskiem występują spadkobiercy i zapisobiorcy windykacyjni pragnąc uniknąć płacenia zachowku. Niemniej jednak z wnioskiem o uznanie niegodności dziedziczenia może wystąpić również np. windykator, prokurator lub osoba czująca moralny nakaz złożenia takiego wniosku. O niegodności dziedziczenia decyduje sąd podczas rozprawy. Tym samym wniosek taki powinien być dobrze udokumentowany.

Pomniejszenie zachowku

Spadkobierca może starać się również o obniżenie kwoty należnej osobie starającej się o zachowek. Kwota należna może zostać pomniejszona o zapisy windykacyjne, darowizny czy fundusze przeznaczone na edukację i wychowanie, które osoba starająca się o zachowek otrzymała od spadkodawcy za jego życia. Jeśli o zachowek starają się wnuki spadkodawcy kwota zachowku może zostać pomniejszona o wielkość darowizn udzielonych ich rodzicom, którzy nie dziedziczą. W przypadku dążenia do obniżenia kwoty zachowku należy pamiętać o tym, że wszystkie darowizny czy zapisy majątkowe muszą zostać udokumentowane przed sądem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *